Na otázku, kolik stojí byt v Budvě, neexistuje jedno poctivé číslo. Ceny nemovitostí v Budvě se v roce 2026 liší podle ulice, patra, pěší vzdálenosti od moře, stáří domu i podle toho, zda se díváte na inzerát, nebo na skutečně podepsanou smlouvu. Garsonka ve svahu nad Lazi a byt s terasou nad pláží v Rafailovići se mohou v ceně za metr čtvereční lišit dvojnásobně, přestože obě nabídky nesou v inzerátu stejný nápis „Budva“.
Ceny nemovitostí v Budvě se v roce 2026 výrazně liší podle mikrolokality a typu bytu. Běžná nabídka se podle realitních portálů pohybuje přibližně kolem 3 300–3 600 €/m², centrum a kvalitní novostavby často začínají kolem 4 000 €/m². Prémiové byty přímo u moře se nabízejí za 6 500–9 000 €/m² i více. Jde o nabídkové ceny, nikoli o oficiální statistiku prodejů.
Kolik stojí nemovitosti v Budvě
Ceny bytů v Budvě je potřeba číst po segmentech, protože průměr za celé město míchá dohromady starší panelové byty, nové rezidence s bazénem i luxusní jednotky v první linii. Následující tabulka je orientační rámec, který jsem sestavil z veřejně dostupných dat realitní platformy Estitor, z oficiální statistiky MONSTAT a z cenových úrovní, které se v roce 2026 objevují v nabídkách a v tržních komentářích místních makléřů. Všechna rozpětí v tabulce jsou nabídkové ceny, nikoli průměry realizovaných prodejů.
| Segment (Budva, 2026) | Orientační nabídková cena za m² | Typ dat, o který se rozpětí opírá |
|---|---|---|
| Běžný byt ve městě (široká nabídka) | přibližně 3 300–3 600 €/m² | Průměry aktivních inzerátů na portálech; Estitor uvádí pro Budvu ve 2. čtvrtletí 2026 asi 3 309 €/m² |
| Centrum (Centar, Rozino a okolí) | přibližně 3 400–4 000 €/m², lepší adresy výše | Průměry inzerátů pro jednotlivé čtvrti na Estitoru (duben–červenec 2026), které kolísají podle aktuálního vzorku |
| Starší byt na sekundárním trhu | často 2 400–3 200 €/m² | Jednotlivé inzeráty ve vzdálenějších čtvrtích a starších domech; vyžaduje individuální technické posouzení |
| Kvalitní novostavba v dobré centrální poloze | přibližně od 4 000 €/m² | Nabídky developerů a tržní komentáře z roku 2026; nejde o oficiální průměr |
| Bečići a Rafailovići | Bečići kolem 3 250–3 350 €/m², Rafailovići kolem 4 300–4 550 €/m² | Průměry aktivních inzerátů na Estitoru v červnu a červenci 2026 |
| Prémiová první linie a luxusní rezidence | přibližně 6 500–9 000 €/m² i více | Nabídkové reference prémiových projektů a výroky místních makléřů; malý počet jednotek, velký rozptyl |
Stav odečtu: čísla Estitoru odpovídají čtvrtletnímu reportu za 2. čtvrtletí 2026 a průměrům aktivních inzerátů, které jsem sledoval od dubna do července 2026. Celkový vzorek bytů v Budvě se v létě 2026 pohyboval kolem 4 100 aktivních inzerátů. Jde o snapshot jedné soukromé platformy, nikoli o oficiální statistiku; MONSTAT cenu za m² pro samotnou Budvu nepublikuje.
Každý řádek tabulky popisuje rozpětí, nikoli cenu, kterou zaplatí každý kupující. Uvnitř jednoho segmentu najdete byty, které jsou o 20 % levnější nebo dražší než střed rozpětí, protože rozhoduje konkrétní dům a konkrétní byt. Pro představu o absolutních částkách: byt o ploše 60 m² za 3 300 €/m² vychází v nabídce zhruba na 198 000 €, stejně velký byt v kvalitní centrální novostavbě za 4 000 €/m² na 240 000 € a prémiová jednotka v první linii za 7 000 €/m² na 420 000 €.
Pozor také na to, co se v datech skrývá pod názvem „Budva“. Realitní portály obvykle řadí pod Budvu nejen samotné město, ale i Bečići, Rafailoviće, Pržno nebo Petrovac, které leží v obci Budva. Průměr za „Budvu“ proto často obsahuje i lokality, jež kupující z Česka chápe jako samostatná letoviska. Starší čísla také rychle zastarávají: například deník Dan uváděl začátkem roku 2026 průměr kolem 2 900 €/m², zatímco Estitor ve 2. čtvrtletí 2026 pracoval s 3 309 €/m². Rozdíl neznamená, že jedno číslo je chybné; každé pochází z jiného zdroje, jiného období a jiného vzorku.

Nabídková cena není prodejní cena
Nejčastější chyba v článcích o cenách nemovitostí v Budvě je zaměňování nabídkových a realizovaných cen. Nabídková cena je částka, kterou prodávající napíše do inzerátu. Realizovaná cena je částka, na které se kupující a prodávající skutečně dohodli ve smlouvě. Mezi těmito dvěma čísly bývá prostor pro vyjednávání, a u bytů, které se dlouho neprodávají, i výrazný rozdíl.
Co měří MONSTAT
Černohorský statistický úřad MONSTAT zveřejňuje čtvrtletně průměrnou cenu metru čtverečního nových bytů; aktuální čtvrtletní výsledky najdete přímo na webu monstat.org. Podle MONSTAT činila ve 2. čtvrtletí 2026 průměrná cena nových bytů 2 557 €/m² za celou Černou Horu a 2 838 €/m² za přímořský region. Přímořský region podle metodiky úřadu zahrnuje obce Bar, Budva, Herceg Novi, Kotor, Tivat a Ulcinj, jak uvádí metodický popis statistiky cen nových bytů MONSTAT. Údaj 2 838 €/m² tedy není průměrnou cenou bytu v Budvě, ale průměrem prvních prodejů nových bytů v šesti pobřežních obcích.
Statistika MONSTAT zahrnuje pouze byty prodané poprvé, tedy novostavby, a vychází z uzavřených kupních smluv. Nepokrývá sekundární trh, komerční prostory ani pozemky a nepracuje s cenami z inzerátů. Sám úřad upozorňuje, že nejde o přímé měřítko nabídky a poptávky a že průměr závisí na skladbě prodaných bytů v daném čtvrtletí. Pokud se v jednom čtvrtletí prodá víc bytů v levnějším Baru nebo Ulcinji, regionální průměr klesne, i když v Budvě nic nezlevnilo.
Co měří realitní portály
Platforma Estitor uvádí pro Budvu ve 2. čtvrtletí 2026 průměrnou nabídkovou cenu přibližně 3 309 €/m², a to na základě aktivních inzerátů bytů, jejichž počet se v létě 2026 pohyboval kolem 4 100. Jde o novostavby i starší byty dohromady a o ceny, které si prodávající přejí, nikoli o ceny, za které se skutečně prodalo. Jiné portály v září 2026 vykazují pro Budvu hodnoty přibližně kolem 3 400–3 600 €/m², protože pracují s jiným inventářem, jinak čistí duplicitní inzeráty a někdy uvádějí medián místo průměru.
Průměr, medián a změna struktury nabídky
Průměr sečte ceny všech bytů a vydělí je jejich počtem, takže ho snadno vychýlí několik velmi drahých jednotek. Medián je hodnota uprostřed seřazeného vzorku: polovina bytů je levnější, polovina dražší. Na trhu, kde vedle sebe stojí starší byty za 2 500 €/m² a luxusní apartmány za 8 000 €/m², bývá medián lepším obrazem „typického“ bytu než průměr.
Průměrná nabídková cena se může změnit, aniž by kterýkoli konkrétní byt zdražil. Stačí, aby developer uvedl na trh sto nových prémiových jednotek a průměr portálu vyskočí nahoru. Opačně, když se rychle prodají nejdražší byty a v inzerci zůstanou starší, průměr klesne. Na papíře to vypadá jako pohyb trhu, ale v praxi jde často jen o změnu toho, co je právě inzerováno. Proto čísla MONSTAT a portálů nelze bez vysvětlení navzájem zaměňovat ani z nich odvozovat hodnotu jednoho konkrétního bytu.
Ceny bytů v centru Budvy
Než se pustíme do čtvrtí, jedno vyjasnění, které v řadě článků chybí. Město Budva, obec Budva a Budvanská riviéra jsou tři různé pojmy. Město Budva je samotná městská zástavba od Starého města (Stari Grad) přes Centar, Rozino, Podkošljun a Gospoštinu po Dubovicu. Obec Budva je správní jednotka, která zahrnuje i Bečići, Rafailoviće, Pržno, Sveti Stefan, Petrovac a vesnice ve vnitrozemí. Budvanská riviéra je turistický pojem pro celý pobřežní pás obce, zhruba od Jaz po Buljaricu. Když tedy inzerát napíše „Budva“, může jít o byt deset minut od Starého města i o byt dvacet kilometrů daleko u Petrovace.

Tabulka níže srovnává centrální čtvrti města. Číselné hodnoty pocházejí z průměrů aktivních inzerátů na Estitoru, které jsem sledoval od dubna do července 2026; u čtvrtí, kde portál nezveřejňuje samostatný ukazatel, číslo neuvádím a popisuji pouze kvalitativní rozdíly.
| Čtvrť města Budva | Orientační nabídka (Estitor, duben–červenec 2026) | Co cenu zvedá | Co cenu snižuje |
|---|---|---|---|
| Centar | přibližně 3 400–3 900 €/m² | Pěšky k Slovenské pláži i do Starého města, celoroční obchody a služby | Starší domy, hluk v sezóně, omezené parkování |
| Rozino | přibližně 3 200–3 600 €/m² | Rovinatý terén, novější zástavba, dostupnost moře do 10–15 minut pěšky | Hustá výstavba, výhled často jen do dvora sousedního domu |
| Podkošljun | bez samostatného spolehlivého ukazatele | Klidnější rezidenční charakter, škola a služby v blízkosti | Delší cesta k moři, část ulic bez parkovacích míst |
| Gospoština | bez samostatného spolehlivého ukazatele | Blízkost centra, mix novostaveb a starších domů | Velký rozptyl kvality domů, rušné ulice |
| Dubovica | kolem 3 350 €/m² (duben 2026) | Blízkost Slovenské pláže a hotelové zóny | Část domů na rušné hlavní silnici, hluk |
Stav odečtu: průměry aktivních inzerátů na Estitoru, duben–červenec 2026. Vzorek pro jednotlivé čtvrti je výrazně menší než celoměstský vzorek kolem 4 100 inzerátů, proto jde o hrubé vodítko jedné platformy, nikoli o oficiální údaj.
Rozpětí u Centaru a Rozina ukazují ještě jednu věc: průměr pro jednu čtvrť se mezi jednotlivými měsíci může posunout o stovky eur za metr jen proto, že se změnilo složení inzerátů. U čtvrtí s desítkami aktivních nabídek je tento šum ještě větší, a proto bych z průměru jedné čtvrti nikdy neodvozoval cenu konkrétního bytu.
Proč dvě adresy pár set metrů od sebe nestojí stejně
Rozhoduje skutečná pěší trasa k moři a do Starého města, ne vzdušná vzdálenost. Byt, ze kterého dojdete po rovině na Slovenskou pláž za sedm minut, je pro celoroční život i pro pronájem něco jiného než byt, ze kterého vede cesta přes čtyřproudou silnici a podchod. Druhým faktorem je parkování: v mé praxi je v některých částech centra Budvy v hlavní sezóně hledání místa na ulici velmi obtížné a byt bez vlastního místa v garáži se podle mé zkušenosti prodává hůř. Třetím faktorem je celoroční infrastruktura. Centar a Rozino žijí i v zimě, zatímco část hotelových zón bývá podle toho, co vídám při zimních prohlídkách, od listopadu do dubna výrazně tišší a mnoho provozů je zavřených.
Jako bývalý stavař se dívám nejdřív na dům, teprve potom na byt. V centru Budvy stojí vedle sebe domy ze 70. a 80. let, novostavby z doby stavebního boomu po roce 2005 a zcela nové projekty. Tyto tři skupiny mají odlišnou kvalitu provedení, odlišný stav společných částí a odlišné budoucí náklady, i když leží ve stejné ulici. Ruch je poslední, často podceňovaný faktor: byt nad barem v Centaru je v červenci něco jiného než byt na tiché vedlejší ulici v Podkošljunu, a cena to má odrážet.
Kolik stojí byt u moře
Inzerát „byt u moře s výhledem“ může popisovat tři naprosto odlišné nemovitosti. Pro ocenění je nutné je rozlišit, protože se liší cenou, způsobem užívání i rizikem do budoucna.

| Typ bytu u moře | Typická situace v Budvě, Bečići a Rafailovići | Orientační cenová úroveň (nabídka 2026) | Hlavní riziko |
|---|---|---|---|
| Skutečná první linie | Dům přímo na promenádě nebo u pláže, mezi bytem a mořem nic nestojí | nejčastěji 6 500–9 000 €/m² i více u prémiových rezidencí | Hluk v sezóně, vlhkost a sůl, vysoké servisní poplatky |
| Pár minut pěšky od pláže, bez výrazného výhledu | Druhá až čtvrtá řada domů v Bečići, Rozinu nebo Dubovici | blízko běžné hladiny 3 300–4 000 €/m², podle domu | Zastínění okolní zástavbou, slabší výhled |
| Vysoko ve svahu s panoramatickým výhledem | Domy nad Bečići, nad Rafailovići nebo v čtvrtích jako Vidikovac | široké rozpětí, často pod první linií | Strmý přístup, závislost na autě, budoucí zástavba pod domem |
Cenové úrovně v tabulce vycházejí z nabídek a inzerátů sledovaných od dubna do září 2026; u první linie jde o malý počet prémiových jednotek s velkým rozptylem. Nejde o oficiální statistiku ani o realizované ceny.
Čísla pro Bečići a Rafailoviće ukazují, jak velký je rozdíl i mezi sousedními letovisky. Podle průměrů aktivních inzerátů na Estitoru se v červnu a červenci 2026 Bečići pohybovaly kolem 3 250–3 350 €/m², zatímco Rafailovići kolem 4 300–4 550 €/m². Rafailovići mají menší, hustě zastavěnou plochu přímo nad pláží a podíl jednotek s rychlým přístupem k moři je tam vyšší. Bečići mají rozlehlejší zástavbu včetně domů ve svahu nad hlavní silnicí, které průměr stahují dolů. Jde o snapshot jedné platformy, nikoli o realizované ceny.
Proč samotný výhled na moře nestačí
Výhled je jen jedna z vlastností bytu. U bytu ve svahu se ptám nejdřív, jak se k němu dostanete pěšky. Cesta z pláže do kopce se sklonem, kde se v srpnu zpotíte za tři minuty, mění byt na nemovitost, ze které budete jezdit autem i pro chleba. Pro pronájem to znamená, že hosté bez auta budou méně spokojení. Pro vás to znamená, že ve stáří může být byt prakticky nedostupný.
Tuhle věc většina lidí při první prohlídce přehlédne: co stojí nebo může stát mezi bytem a mořem. Panoramatický výhled ze svahu nad Bečići je hodnotný jen tehdy, pokud pod domem není pozemek, na kterém územní plán umožňuje další výstavbu. Na Budvanské riviéře jsem viděl domy, kterým nová stavba o pár let později vzala polovinu výhledu. Proto doporučuji ověřit, jaké pozemky pod objektem existují a co na nich platná plánovací dokumentace dovoluje.
Dalšími faktory jsou patro (nižší patra ve svahu mohou mít výhled zakrytý střechami sousedů), orientace (jižní a jihozápadní terasa je v létě horká, severní byt zase v zimě vlhne), velikost a použitelnost terasy a parkování. Byt s výhledem na moře, ale bez parkovacího místa ve čtvrti, kam nejezdí autobus, je kompromis, který se do ceny musí promítnout.
Novostavba nebo starší byt
Srovnání novostavby a sekundárního trhu pouze cenou za metr čtvereční je zavádějící. Novostavba v Budvě bývá v nabídce dražší, ale cena za m² nic neříká o tom, co v ní je a co vás čeká za deset let. Starší byt bývá levnější, ale u některých domů je levnější jen do první opravy střechy.

| Kritérium | Novostavba v Budvě | Starší byt na sekundárním trhu |
|---|---|---|
| Orientační cena za m² (nabídka 2026) | v dobré centrální poloze přibližně od 4 000 €/m² | často 2 400–3 200 €/m², podle polohy a stavu |
| Fáze výstavby | Nákup ve výstavbě bývá levnější, ale nese riziko zpoždění a nedokončení | Byt existuje, stav lze fyzicky zkontrolovat |
| Dokončení interiéru | „Na klíč“, „bílá verze“ nebo hrubá stavba; rozdíl může být stovky eur za m² | Obvykle vybavený, často zastaralý |
| Parkování | Garáž často za příplatek, ne vždy v ceně bytu | Často bez vlastního místa, zejména v centru |
| Servisní poplatky | U rezidencí s bazénem a recepcí vyšší, předem je třeba znát smlouvu se správcem | Nižší, ale často chybí fond oprav |
| Fasáda, hydroizolace, střecha | Nové, kvalita závisí na developerovi | Nutná kontrola, oprava je společný náklad všech vlastníků |
| Rozvody a výtah | Nové, otázkou je kvalita materiálů | Starší rozvody, výtah může chybět nebo být za hranou životnosti |
| Právní stav | Ověřit stavební a užívací povolení a vlastnictví pozemku developerem | Ověřit legalizaci, shodu s katastrem a zástavy |
Na co se dívat u novostavby
U projektu ve výstavbě je klíčová otázka, kdo stavbu financuje a zda má developer platné stavební povolení. Na papíře to vypadá dobře, ale v praxi se dokončení na Budvanské riviéře opakovaně posouvá o měsíce, výjimečně i o roky. U dokončené novostavby se ptám na užívací povolení a na to, zda je byt zapsán v katastru jako samostatná jednotka. Kontroluji také, co přesně znamená „dokončeno“: v Černé Hoře se běžně prodává byt bez kuchyně, bez vestavěných skříní a někdy i bez klimatizace. Při ploše 60 m² může dovybavení stát desítky tisíc eur a cena za m² se tím fakticky zvyšuje.
Servisní poplatky v rezidencích s bazénem, zahradou a ostrahou mohou být výrazně vyšší než ve standardním bytovém domě. Než podepíšete smlouvu, vyžádejte si návrh smlouvy se správcovskou firmou a výši poplatku za m² ročně. Poplatek, který se po prvním roce zdvojnásobí, změní výnosnost pronájmu i běžné náklady.
Na co se dívat u staršího bytu
Jako bývalý stavař se dívám nejdřív na střechu, fasádu a sklep, teprve potom na kuchyň. Při prohlídkách starších domů v Budvě často vídám zatékání plochými střechami, vlhkost ve spodních patrech, popraskanou fasádu, zkorodované ocelové rozvody vody a výtah, který nikdo nemodernizoval. Podle mé zkušenosti řada domů nemá funkční společenství vlastníků ani fond oprav, takže každou opravu společných částí je nutné složitě dohadovat.
Tohle se dá opravit levně, tohle už ne:
- Relativně levné opravy: výmalba, výměna obkladů, nové dveře, výměna sanitární keramiky, výměna klimatizace, lokální oprava silikonových spár na terase.
- Středně nákladné opravy: výměna oken, nové rozvody vody a elektřiny v bytě, kompletní koupelna, oprava hydroizolace vlastní terasy.
- Vážné problémy, které mohou změnit ekonomiku koupě: statické trhliny v nosných konstrukcích, dlouhodobě zatékající plochá střecha celého domu, vzlínající vlhkost ve zdivu, nefunkční kanalizace domu, nelegalizované podlaží nebo byt, který neodpovídá zápisu v katastru.
Rozdíl mezi druhou a třetí skupinou je zásadní. Opravu ve vlastním bytě si zaplatíte sami a máte ji pod kontrolou. Oprava střechy nebo statiky je společný náklad celého domu, o kterém nerozhodujete sami a jehož výši předem neznáte. Dobře udržovaný starší byt v silné mikrolokalitě může být ekonomicky zajímavější než průměrná novostavba ve slabší poloze, ale jen tehdy, pokud jste prověřili dům, nikoli jen byt.
Moje praktické hodnocení: u staršího bytu počítám vždy s rezervou na opravy a nekupuji dům, u kterého nedokážu zjistit, kdo a kdy naposledy opravoval střechu. U novostavby chci vidět povolení, nikoli vizualizace.
Co nejvíc mění cenu za m²
Cena za metr čtvereční v Budvě je výsledkem kombinace faktorů. Pokud dva byty ve stejné čtvrti stojí výrazně rozdílně, téměř vždy najdete vysvětlení v následujícím seznamu. Pořadí odpovídá tomu, jak často tyto faktory při prohlídkách vidím jako rozhodující.
- Přesná mikrolokalita. Rozdíl mezi Rafailovići a horní částí Bečići nebo mezi Centarem a okrajem Lazi je v nabídkových průměrech stovky eur až přes tisíc eur za m².
- Skutečná pěší vzdálenost od moře. Rozhoduje čas chůze a bezpečnost trasy, nikoli „300 m od pláže“ měřených vzdušnou čarou.
- Sklon přístupové cesty. Strmá ulice snižuje použitelnost bytu bez auta, zejména pro starší lidi a pro hosty krátkodobého pronájmu.
- Patro a výtah. Čtvrté patro bez výtahu je pro většinu kupujících výrazná nevýhoda, která se má promítnout do ceny.
- Orientace. Jih a západ znamenají slunce a výhled na západ slunce, ale také přehřívání; sever znamená stín a v zimě vyšší riziko vlhkosti.
- Výhled. Přímý a nezakrytý výhled na moře cenu zvyšuje, boční nebo částečný výhled mnohem méně.
- Možnost nové výstavby před objektem. Volný pozemek pod domem je riziko pro výhled i pro klid během několikaleté stavby.
- Parkovací nebo garážové místo. V centru Budvy může garážové místo stát samostatně desítky tisíc eur; jeho absence cenu bytu snižuje.
- Kvalita stavby. Tloušťka izolace, kvalita oken, hydroizolace a zpracování detailů se na fotografiích nepozná, ale určuje budoucí náklady.
- Právní stav. Byt bez užívacího povolení, nelegalizovaná nástavba nebo nesoulad s listem nepokretnosti je důvod k výrazné slevě, nebo spíše k odstoupení.
- Dispozice. Průchozí pokoje, chodby a nevyužitelné kouty zvyšují plochu, ale ne užitnou hodnotu.
- Plocha bytu. Malé garsonky mívají vyšší cenu za m² než velké byty, protože celková částka je dostupnější.
- Způsob započítání terasy. Pokud je velká terasa započítána do prodávané plochy plně, cena za m² vypadá nízko, ale za vnitřní obytnou plochu ve skutečnosti platíte víc.
Podezřele nízká cena za m² vždy vyžaduje vysvětlení. V mé praxi se za výrazně levnější nabídkou v Budvě často skrývá jeden nebo více bodů z výše uvedeného seznamu: strmý svah, vzdálenost od moře, chybějící výtah, problém v katastru nebo terasa započítaná do plochy. Někdy je vysvětlení nevinné, například prodávající potřebuje rychle prodat. Dokud ale důvod neznáte, nízkou cenu nepovažujte za výhodu.
Co koupíte za svůj rozpočet
Cena za m² je užitečná pro srovnání, ale kupující obvykle uvažuje v celkové částce. Tabulka níže je orientační rámec podle nabídek dostupných v Budvě a okolí v roce 2026. Nepopisuje žádný konkrétní projekt a nezaručuje, že danou nemovitost v daném okamžiku na trhu najdete. Uvedené částky jsou kupní ceny bez daní a vedlejších nákladů, o kterých píšu v další kapitole.
| Rozpočet (kupní cena) | Orientačně dosažitelný segment podle nabídek sledovaných v roce 2026 | Přibližná velikost nebo typ | Možné lokality | Hlavní kompromis |
|---|---|---|---|---|
| 120 000 € | Starší garsonka nebo menší byt na sekundárním trhu | garsonka zhruba 30–40 m² | Lazi, horní části Bečići, okrajové čtvrti města | Vzdálenost od moře, svah, starší dům |
| 180 000 € | Menší byt 1+1 ve standardním domě | přibližně 45–55 m² | Rozino, Podkošljun, Bečići | Bez výhledu na moře, parkování často chybí |
| 250 000 € | Byt 1+1 až 2+1 v lepší poloze nebo novější stavbě | přibližně 60–75 m² | Centar, Rozino, Dubovica, Bečići | Volba mezi novostavbou ve slabší poloze a starším bytem blíž moři |
| 350 000 € | Větší byt nebo menší byt v kvalitní novostavbě či s výhledem | přibližně 70–100 m² podle polohy | Centrum Budvy, Bečići, menší jednotka v Rafailovići | Velikost versus blízkost moře |
| 500 000 € | Prostorný byt v kvalitní rezidenci nebo menší prémiová jednotka u moře | nad 100 m², nebo kolem 60–75 m² v prémiovém segmentu | Rafailovići, centrum u Starého města, prémiové rezidence | Vysoké servisní poplatky, malý počet srovnatelných nabídek |
Období sledovaných nabídek: duben–září 2026. Nabídka se mění týden od týdne, proto tabulku berte jako orientační rámec, nikoli jako záruku dostupnosti.
Z tabulky je vidět jeden praktický závěr: do přibližně 200 000 € budete v Budvě nejčastěji volit mezi polohou a stavem, protože kombinaci dobré polohy, novější stavby a výhledu tento rozpočet obvykle neunese. Od rozpočtu kolem 350 000 € se výběr rozšiřuje, ale objevuje se jiná otázka, totiž výše provozních nákladů a likvidita při budoucím prodeji. U prémiových jednotek je srovnatelných prodejů málo, a odhad férové ceny je proto obtížnější.
Pokud si nejste jisti, který segment odpovídá vašemu rozpočtu a cíli, ať už jde o celoroční bydlení, letní pobyty, nebo pronájem, pomůže začít od konkrétních parametrů místo od průměrných čísel. Krátký dotazník vám ušetří procházení stovek inzerátů, které vašemu zadání stejně neodpovídají.
Výsledek takového výběru berte jako výchozí bod. Každou nabídku, která vás zaujme, je potřeba prověřit stejně pečlivě, jak popisuji v následujících kapitolách, protože ani dobře vybraný segment nenahradí kontrolu konkrétního domu.
Kolik stojí koupě celkem
Inzerovaná cena bytu není částka, kterou budete potřebovat. K ceně je nutné připočítat daň nebo DPH podle typu transakce, notáře, právní prověrku, překlad a případně parkovací místo. Údaje níže odpovídají stavu k říjnu 2026; daňové a poplatkové sazby se mohou změnit, proto je před podpisem ověřte v aktuálním znění zákona a u Daňové správy Černé Hory (Poreska uprava).
Daň z převodu nemovitosti
Na řadě informačních stránek se dodnes objevuje jednotná sazba 3 %. Tato informace je zastaralá. V Černé Hoře platí progresivní daň z převodu nemovitostí: 3 % z hodnoty do 150 000 €, 5 % z části hodnoty od 150 000 € do 500 000 € a 6 % z části nad 500 000 € (stav k říjnu 2026). Progresivní sazby byly zavedeny novelou zákona o dani z převodu nemovitostí č. 28/2023 s účinností od 1. ledna 2024 a zůstávají obsaženy i v aktuálním znění zákona po novele z roku 2026, ověřeném k říjnu 2026. Zákonným základem daně je tržní hodnota nemovitosti, kterou může daňový orgán stanovit i výše, než je cena ve smlouvě. Daňové přiznání se podává do 15 dnů od vzniku daňové povinnosti.
Daň z převodu se zpravidla platí u nákupu na sekundárním trhu. U prvního prodeje novostavby od developera, který je plátcem DPH, se obvykle uplatňuje DPH, která je již zahrnuta v ceně, a daň z převodu se v takovém případě neplatí. Přesná aplikace ale závisí na konkrétní transakci, typu prodávajícího a historii nemovitosti, proto ji vždy nechte posoudit právníkem nebo daňovým poradcem.
| Kupní cena bytu (sekundární trh) | Výpočet daně z převodu (stav k říjnu 2026) | Orientační daň | Efektivní sazba |
|---|---|---|---|
| 120 000 € | 3 % × 120 000 € | 3 600 € | 3,0 % |
| 180 000 € | 4 500 € + 5 % × 30 000 € | 6 000 € | 3,3 % |
| 250 000 € | 4 500 € + 5 % × 100 000 € | 9 500 € | 3,8 % |
| 350 000 € | 4 500 € + 5 % × 200 000 € | 14 500 € | 4,1 % |
| 500 000 € | 4 500 € + 5 % × 350 000 € | 22 000 € | 4,4 % |
Kupující daň v přiznání vypočítává z ceny uvedené v nabývací listině; zákonným základem je však tržní hodnota a pokud je uvedená cena nižší než tržní, příslušný daňový orgán může základ stanovit oceněním. V takovém případě bude daň vyšší než v tabulce.
Další náklady nad rámec kupní ceny
| Nákladová položka | Kdy se platí | Jak s ní počítat (stav k říjnu 2026) |
|---|---|---|
| Daň z převodu nebo DPH | Daň u sekundárního trhu, DPH obvykle v ceně novostavby od developera | Podle tabulky výše; aplikaci ověřit u odborníka |
| Notář | Právní jednání, jehož předmětem je převod nebo nabytí vlastnického či jiného věcného práva k nemovitosti, musí mít zákonem požadovanou notářskou formu; může jít o notářský zápis nebo zákonem stanovené potvrzení listiny notářem | Odměna podle notářského tarifu a hodnoty nemovitosti; přesnou částku si vyžádejte předem |
| Nezávislá právní prověrka | Před rezervací nebo nejpozději před podpisem smlouvy | Podle rozsahu prověrky a dohody s advokátem |
| Soudní tlumočník | Pokud kupující neovládá černohorský jazyk | Účtován za úkon nebo hodinu |
| Registrace v katastru a správní poplatky | Po podpisu smlouvy při zápisu vlastnictví | Řádově menší částka, podle aktuálního sazebníku |
| Parkovací nebo garážové místo | Pokud není součástí ceny bytu | V centru Budvy může jít o desítky tisíc eur |
| Dovybavení interiéru | U novostavby v „bílé verzi“ nebo bez kuchyně | Podle standardu, často výrazná položka |
Jako praktické pravidlo doporučuji mít k dispozici rezervu nad rámec kupní ceny pokrývající daň, notáře, právní služby, překlad a případné dovybavení. Nejde o individuální daňové ani právní poradenství. Konkrétní částky závisí na typu transakce a vždy je nechte potvrdit advokátem a notářem před podpisem.
Jak porovnat dvě nabídky v Budvě
Když se rozhodujete mezi dvěma byty, cena za m² v inzerátu je nejméně spolehlivým kritériem. Následující postup používám při každém srovnání a doporučuji ho projít ještě před tím, než složíte rezervační zálohu.

- Přepočítejte cenu na použitelnou plochu. Zjistěte zvlášť vnitřní plochu a plochu terasy. Pokud je terasa započítána plně, přepočítejte cenu na vnitřní metry a terasu ohodnoťte zvlášť.
- Zjistěte, co je zahrnuto v ceně. Kuchyně, vestavěné skříně, klimatizace, spotřebiče a nábytek mohou mezi dvěma nabídkami představovat rozdíl desítek tisíc eur.
- Ověřte parkování. Je místo v ceně, zapsané v katastru jako samostatná jednotka, nebo jde jen o ústní příslib „parkování u domu“?
- Porovnejte mikrolokalitu. Srovnávejte byt s nabídkami ve stejné čtvrti a ve stejném typu domu, ne s průměrem celé Budvy.
- Projděte si skutečnou pěší trasu k moři. Změřte čas, sklon a bezpečnost cesty. Ideálně v srpnu, kdy je provoz nejhustší.
- Prohlédněte technický stav domu. Střecha, fasáda, společné prostory, výtah, sklep a stopy vlhkosti. U novostavby kvalita detailů a hydroizolace teras.
- Vyžádejte si právní dokumentaci. List nepokretnosti, stavební a užívací povolení a u starších domů doklad o legalizaci.
- Nechte stav nezávisle prověřit. Právní prověrku má dělat advokát, kterého si vyberete sami, nikoli osoba navázaná na prodávajícího.
Než podepíšete rezervaci, chtějte výpis z katastru. List nepokretnosti ukazuje, kdo je skutečným vlastníkem, zda je byt zapsán jako samostatná jednotka, zda na něm vázne hypotéka nebo jiná zástava a zda jsou v katastru zapsány poznámky o sporech. Základní údaje lze předběžně ověřit na stránkách černohorského katastrálního úřadu, závazný výpis ale nechte zajistit advokáta. Pokud se plocha nebo počet podlaží v katastru liší od skutečnosti, je to signál, že část stavby nemusí být legalizovaná. Takový nesoulad se může táhnout roky a ovlivnit prodejnost bytu.
Nejnižší cena za m² sama o sobě neurčuje nejlepší nabídku. Byt za 2 800 €/m² se strmým přístupem, bez parkování a s neprověřenou střechou může být ve výsledku dražší než byt za 3 400 €/m² v dobře udržovaném domě s garáží. Rozhodující je, kolik vás nemovitost bude stát celkem a za kolik ji případně jednou prodáte.
Každá situace je trochu jiná: jiný dům, jiný stav v katastru, jiné plány. Pokud máte konkrétní byt v Budvě, u kterého si nejste jisti technickým stavem, zápisem v katastru nebo tím, zda cena odpovídá mikrolokalitě, můžete se zeptat přímo a probrat to individuálně.
U konzultace pomůže, když máte po ruce odkaz na inzerát nebo alespoň adresu, plochu a fotografie domu zvenku. Z těchto podkladů se dá rychle odhadnout, na které otázky se při prohlídce zaměřit.
Vývoj cen v Budvě
O vývoji cen v Budvě lze říct jen to, co doložitelná data skutečně ukazují. Nejpoužívanější veřejné údaje pocházejí ze dvou zdrojů, které měří odlišné věci, a proto je uvádím odděleně.
Nabídkové ceny podle Estitoru
Podle čtvrtletních reportů platformy Estitor vzrostla průměrná nabídková cena bytů v Budvě z přibližně 3 199 €/m² ve 2. čtvrtletí 2025 na přibližně 3 309 €/m² ve 2. čtvrtletí 2026, tedy asi o 3,4 % meziročně. Ve stejném reportu byla Budva městem s nejnižším meziročním růstem ze šesti sledovaných měst; Kotor, Bar nebo Herceg Novi vykazovaly dvouciferný růst. Tento údaj popisuje databázi inzerátů jedné platformy a skladbu jejího vzorku. Nejde o oficiální cenový index všech realizovaných transakcí v Budvě.
Meziroční změna průměrné nabídkové ceny nemusí odpovídat změně hodnoty vašeho konkrétního bytu. Pokud se v inzerci zvýší podíl nových prémiových jednotek, průměr poroste, i když starší byty v Rozinu stojí stejně jako před rokem. Pokud se naopak rychle prodají nejlepší byty, průměr může zpomalit, i když kvalitní nabídky zdražily. Proto růst o 3,4 % nelze automaticky přičíst k ceně jednoho bytu.
Realizované ceny novostaveb podle MONSTAT
MONSTAT slouží jako samostatný regionální benchmark novostaveb. Průměrná cena prvních prodejů nových bytů v přímořském regionu činila podle MONSTAT 2 838 €/m² ve 2. čtvrtletí 2026, oproti 2 333 €/m² ve 2. čtvrtletí 2025. Meziroční nárůst o přibližně 21,6 % je výrazně vyšší než změna nabídkových cen v Budvě podle Estitoru. Rozdíl neznamená, že jeden zdroj je chybný: MONSTAT zahrnuje šest pobřežních obcí, pouze novostavby a pouze uzavřené smlouvy, a jeho průměr citlivě reaguje na to, které projekty se v daném čtvrtletí prodávaly. Úřad sám upozorňuje, že nepublikuje index cen srovnatelných bytů.
Z dostupných dat vyplývá, že ceny v Budvě se ve sledovaném období pohybovaly na vysoké úrovni a nabídkové ceny mírně rostly. Neplyne z nich žádná záruka dalšího vývoje. Budoucí ceny budou záviset na nové výstavbě, poptávce zahraničních kupujících, úvěrových podmínkách (aktuální údaje o úvěrech a úrokových sazbách zveřejňuje Centrální banka Černé Hory) i regulaci, a nikdo je nedokáže spolehlivě předpovědět.
Můj pohled jako člověka, který na pobřeží žije a prodeje doprovází: při rozhodování se nedívám na procenta růstu z titulků, ale na to, zda je konkrétní byt dobře postavený, právně čistý a umístěný tak, aby o něj byl zájem i za deset let.
Časté otázky k cenám nemovitostí v Budvě
Kolik stojí metr čtvereční bytu v Budvě v roce 2026?
U aktivních nabídek se běžná hladina cen bytů v Budvě pohybuje v roce 2026 přibližně kolem 3 300–3 600 €/m²; Estitor uvádí pro 2. čtvrtletí 2026 asi 3 309 €/m² při vzorku kolem 4 100 inzerátů. Dobře umístěné novostavby mohou začínat kolem 4 000 €/m² a prémiová první linie přesahuje 6 500 €/m². Jde o nabídkové ceny realitních portálů, nikoli o oficiální statistiku realizovaných prodejů.
Jsou byty u moře v Budvě vždy nejdražší?
Byty u moře v Budvě nejsou automaticky nejdražší. Skutečná první linie a snadný přístup na pláž cenu obvykle zvyšují, ale byt vysoko ve svahu může mít panoramatický výhled a současně horší pěší dostupnost. Cenu ovlivňuje také patro, parkování, kvalita domu, velikost terasy a riziko, že budoucí výstavba výhled zakryje.
Kolik stojí novostavba v Budvě?
Kvalitní novostavby v dobré centrální poloze Budvy se v roce 2026 nabízejí přibližně od 4 000 €/m², prémiové projekty výrazně dráž. Cena závisí na fázi výstavby, standardu dokončení, výhledu, patře a parkování. Údaj MONSTAT 2 838 €/m² za 2. čtvrtletí 2026 je průměr uzavřených prvních prodejů v šesti pobřežních obcích, nikoli nabídková cena v samotné Budvě, proto je nižší.
Je levnější koupit starší byt než novostavbu?
Starší byt v Budvě mívá nižší cenu za metr čtvereční, ale rozdíl je nutné porovnat s náklady na rekonstrukci a se stavem celého domu. Při prohlídce kontrolujte vlhkost, hydroizolaci, střechu, fasádu, rozvody a výtah. Dobře udržovaný starší byt v silné mikrolokalitě může být ekonomicky zajímavější než průměrná novostavba ve slabší poloze.
Jaké další náklady jsou při koupi bytu v Budvě?
Kromě kupní ceny počítejte s notářem, právní prověrkou, případným soudním tlumočníkem, registračními poplatky a někdy se samostatně placeným parkováním. U sekundárního trhu se obvykle platí progresivní daň z převodu 3–6 % (stav k říjnu 2026), u prvního prodeje novostavby od plátce DPH bývá DPH již v ceně a daň z převodu se neplatí. Aplikaci na konkrétní transakci ověřte u odborníka.
Jak poznám, zda je cena bytu v Budvě férová?
Férovou cenu bytu v Budvě poznáte srovnáním s podobnými byty ve stejné mikrolokalitě, nikoli s průměrem města. Zkontrolujte skutečnou plochu, započítání terasy, patro, výtah, parkování, pěší vzdálenost k moři, výhled, technický stav a právní dokumentaci. Před podpisem rezervace si vyžádejte výpis z katastru (list nepokretnosti) a porovnejte několik aktuálních nabídek.
Závěr
Ceny nemovitostí v Budvě v roce 2026 nelze shrnout jedním číslem. Běžná nabídka bytů se podle dat realitních portálů (stav odečtu duben–září 2026) pohybuje přibližně kolem 3 300–3 600 €/m², kvalitní centrální novostavby se nabízejí od zhruba 4 000 €/m² a prémiová první linie za 6 500–9 000 €/m² i více. Oficiální údaj MONSTAT 2 838 €/m² za 2. čtvrtletí 2026 popisuje realizované první prodeje novostaveb v celém přímořském regionu, nikoli průměrnou cenu bytu v Budvě. Kdo tato čísla zaměňuje, srovnává jablka s hruškami.
Z mé praxe vyplývá, že o skutečné hodnotě bytu rozhoduje mikrolokalita, pěší přístup k moři, stav domu a čistý zápis v katastru víc než průměrná cena za metr. Nízká cena za m² má téměř vždy důvod a ten je potřeba najít dřív, než zaplatíte zálohu. K inzerované ceně připočítejte daň nebo DPH, notáře, právní prověrku a případné parkování, protože celkový rozpočet bývá znatelně vyšší než částka v inzerátu.
Pokud budete postupovat metodicky, tedy porovnávat srovnatelné byty ve stejné čtvrti, prověříte dům jako celek a necháte si nezávisle ověřit právní stav, výrazně snížíte riziko drahé chyby. Rozhodnutí o koupi pak stojí na faktech, nikoli na průměrech z titulků.
Upozornění: Uvedené ceny jsou orientační a vycházejí z dostupných veřejných dat MONSTAT, realitních platforem a nabídek na trhu ke stavu k říjnu 2026. Nabídková čísla jsou snapshotem soukromých portálů za uvedená období, nejde o realizované ceny konkrétních nemovitostí ani o prognózu jejich vývoje. Právní a daňové informace odpovídají stavu k říjnu 2026, mají obecnou povahu a nenahrazují individuální právní, daňové ani finanční poradenství. Konkrétní transakci vždy konzultujte s advokátem, notářem nebo daňovým poradcem.




