Apartmán v Budvě na pronájem: hrubý výnos, sezóna a lokality.

Většina investorů, kteří uvažují o koupi apartmánu v Budvě, začíná u letní ceny za noc. Je to ale nejméně spolehlivý údaj z celého propočtu. Letní tržba není roční výnos. Apartmán v první linii u moře má navíc úplně jinou ekonomiku než levnější byt o deset minut chůze dál v rezidenční části města. Než začnete porovnávat konkrétní nabídky, potřebujete metodiku, která počítá celý rok, všechny náklady a skutečnou kupní cenu.

Apartmán v Budvě na pronájem může dávat ekonomický smysl, ale výsledek určuje hlavně kupní cena, mikrolokalita, velikost bytu, sezónnost a kvalita správy. Letní tržba za noc sama o sobě o ročním výnosu nic neříká. Rozhodující je čistý výnos za celých dvanáct měsíců po správě, provizích, úklidu, energiích, opravách, daních a prázdných obdobích, nikoli hrubý výnos z nabídky.

Kolik může apartmán v Budvě vydělat

Na otázku, kolik vydělá investiční apartmán v Budvě, neexistuje jedno číslo. Inzeráty, developerské prezentace i analytické weby často uvádějí jedno procento, ale téměř nikdy nevysvětlí, z čeho je spočítané. Jednou jde o hrubou tržbu dělenou nabídkovou cenou, jindy o odhad krátkodobého pronájmu v nejlepším měsíci, výjimečně o skutečný čistý výsledek. Tyto tři údaje se mohou lišit i několikanásobně.

V celém článku proto používám jednu metodiku a stejné pojmy:

  • Hrubý výnos je roční tržba z pronájmu vydělená kupní cenou nemovitosti, bez odečtení jakýchkoli nákladů. Hodí se jen k rychlému prvnímu třídění nabídek.
  • Provozní náklady jsou všechny výdaje spojené s chodem apartmánu: správa, provize platforem, úklid, energie, internet, poplatky domu, pojištění, opravy, obnova vybavení a také každoroční daň z nemovitosti, kterou vedu jako fixní roční náklad.
  • Čistý provozní příjem (NOI) je roční tržba minus provozní náklady.
  • Čistý výnos je čistý provozní příjem vydělený celkovou investovanou částkou včetně nákladů na koupi a vybavení. Teprve čistý výnos říká, jak efektivně pracují vložené peníze.
  • Cash flow je čistý provozní příjem po odečtení daně z příjmu z pronájmu a případných splátek úvěru, tedy peníze, které vám skutečně zůstanou.
Oleg při prohlídce apartmánu v Budvě určeného na pronájem
UkazatelVýpočetCo zahrnujeTypická chyba
Hrubý výnosroční tržba ÷ kupní cena × 100pouze tržbu z pronájmutržba vypočtená z letní ceny za noc
Čistý výnos (z NOI)(roční tržba − provozní náklady) ÷ celková investice × 100správu, provize, úklid, energie, internet, poplatky domu, pojištění, opravy, obnovu vybavení a daň z nemovitostidělení pouze kupní cenou bez daně z převodu, notáře a vybavení
Cash flowčistý provozní příjem − daň z příjmu − splátky úvěrureálný pohyb peněz na vašem účtuzáměna čistého provozního příjmu za peníze „do kapsy“

Jako orientační bod se často používá Global Property Guide, což je soukromý analytický web. Global Property Guide v červnu 2026 uváděl průměrný hrubý rezidenční výnos pro Černou Horu 4,84 % a Budvu sledoval jako samostatné město. Jde o odhad soukromého poskytovatele pro klasický rezidenční pronájem, nikoli o oficiální statistiku a už vůbec ne o příslib pro konkrétní byt. Jiné soukromé studie pro Budvu dávají odlišné výsledky podle velikosti bytu, vzdálenosti od moře a zvoleného modelu pronájmu. Analytický web, který počítá krátkodobý pronájem z platformových dat, dojde k jinému číslu než web, který pracuje s ročními nájemními smlouvami.

Na papíře to vypadá dobře, ale v praxi se mezi hrubým a čistým výnosem ztrácí velký kus tržby. U krátkodobého pronájmu s externí správou a rezervačními platformami bývá rozdíl zpravidla výrazně větší než u ročního nájmu, protože každý pobyt znamená úklid, praní, komunikaci a opotřebení. Proto se v tomto textu nebudu opírat o jedno procento pro celou Budvu, ale ukážu vám, jak si výsledek spočítat pro konkrétní apartmán, konkrétní cenu a konkrétní model provozu.

Sezónnost pronájmu v Budvě

Budva je výrazně letní destinace. Kdo to podcení, spočítá si výnos, který v reálu nikdy neuvidí. Nejčastější chyba investorů je vzít srpnovou cenu za noc a vynásobit ji 365 dny nebo dvanácti měsíci. Srpen je vrchol roku, kdy se prodává většina nocí za nejvyšší ceny. V lednu tentýž apartmán často stojí prázdný, nebo se pronajímá za zlomek letní sazby.

Hlavní oporou pro posouzení sezónnosti je oficiální statistika. Zavod za statistiku Crne Gore – MONSTAT zveřejňuje měsíční údaje o příjezdech a přenocováních turistů a v těchto řadách je letní koncentrace turistů na pobřeží zřetelně vidět. Pro investiční model rozdělte rok na tři období a ke každému přiřaďte vlastní obsazenost a vlastní průměrnou cenu za noc. Teprve součet těchto tří období dává roční tržbu.

ObdobíMěsíceCharakter poptávkyCo do modelu zadat
Hlavní sezonačerven, červenec, srpennejvyšší obsazenost i ceny, vrchol obvykle v srpnuvysoká, ale ne stoprocentní obsazenost; počítejte s volnými nocmi mezi pobyty
Vedlejší sezonaduben, květen, září, říjenkratší pobyty, páry, aktivní turisté, citlivost na počasízhruba poloviční nebo nižší obsazenost a nižší ceny než v létě
Slabé obdobílistopad až březennízká turistická poptávka, prosinec až únor nejslabšíminimální krátkodobé tržby, nebo samostatný střednědobý nájem

Jako doplňkovou ilustraci lze použít data soukromých platformových služeb. Nejde o oficiální statistiku, ale o odhady komerčních poskytovatelů z jejich vlastních vzorků. AirROI označuje pro rok 2026 v Budvě červen až srpen za nejsilnější část roku a leden, únor a prosinec za slabé měsíce. AirDNA pro svůj budvanský vzorek vykazuje seasonality score 46 ze 100, tedy trh se zřetelným výkyvem poptávky během roku.

Letní sezónnost pronájmu apartmánů v Budvě

Proč se data platforem liší

Pokud budete hledat obsazenost krátkodobých pronájmů v Budvě, najdete velmi rozdílná čísla. Všechna následující pocházejí od soukromých poskytovatelů a nejsou ověřenou statistikou trhu. AirDNA v září 2026 uváděla pro svůj budvanský dataset přibližně 62% průměrnou obsazenost a 5 819 aktivních nabídek. Airbtics ve svém přehledu pro rok 2026 uvádí 58 % a 2 704 aktivních nabídek. AirROI pracuje s 34,8% obsazeností a 1 617 nabídkami. Rozdíl mezi 34,8 % a 62 % není drobnost, je to rozdíl mezi ztrátovým a slušným projektem.

Rozdíly vznikají z metodiky. Služby sledují různé platformy, jinak definují „aktivní nabídku“ (některé počítají jen nabídky s rezervací v posledních týdnech, jiné všechny dostupné kalendáře), vybírají jiný vzorek a jinak odhadují, zda je blokovaný den rezervace, nebo jen zavřený kalendář. Čísla AirDNA, Airbtics a AirROI proto nelze sčítat ani průměrovat do jednoho „tržního“ výsledku. Vždy si zapište zdroj, období a definici a nevybírejte nejvyšší hodnotu jen proto, že vychází nejlépe.

MONSTAT a platformová data měří něco jiného

MONSTAT sleduje příjezdy a přenocování turistů v evidovaných ubytovacích zařízeních a slouží jako spolehlivý obraz celkové turistické poptávky po měsících. MONSTAT ale neměří obsazenost jednotlivých apartmánů na Airbnb ani Booking.com. Platformová data zase nezachytí hosty, kteří přijedou přes známé, agentury nebo neregistrované ubytování. Oba soubory dat se doplňují, ale nejsou zaměnitelné. Pro otázku „kdy je sezona“ berte jako základ MONSTAT, pro odhad obsazenosti konkrétního typu bytu pak skutečné výpisy rezervací srovnatelných apartmánů.

Můj názor z praxe: pokud vám prodávající nebo správce ukáže tabulku, ve které je zima prázdná a léto plné za maximální ceny, chtějte skutečné výpisy rezervací z minulých dvou let. Model, který nevydrží srovnání s reálnými daty, nemá cenu podepisovat.

Krátkodobý, dlouhodobý nebo kombinovaný pronájem

Než začnete počítat, musíte se rozhodnout, jaký obchodní model budete provozovat. V Budvě existují tři reálné varianty: dlouhodobý pronájem na dvanáct měsíců, čistý krátkodobý pronájem turistům a hybridní model, kdy byt v zimě pronajímáte na několik měsíců a v létě turistům. Každý model má jiného nájemníka, jinou práci a jiné riziko.

KritériumDlouhodobý pronájemKrátkodobý pronájemHybridní model
Typ nájemníkamístní rodiny, pracovníci, digitální nomádi na celý rokturisté na 3–7 nocízimní střednědobý nájemník, v létě turisté
Cenový potenciálnižší, ale stabilní měsíční nájemobvykle nejvyšší v létě, velmi nízký v ziměstřední, závisí na načasování přechodu
Práce se správouzpravidla nízkáobvykle vysoká: rezervace, úklid, check-in, recenzestřední až vysoká, dvě sady pravidel
Sezónní rizikozpravidla nízkévysokéstřední, riziko neobsazených přechodových měsíců
Opotřebeníběžné bydleníobvykle vyšší, časté střídání hostůvyšší v létě, běžné v zimě
Vhodný typ apartmánuvětší byt, parkování, celoroční služby v okolístudio nebo 1+1 blízko pláže a centra1+1 nebo 2+1 v rezidenční části s dobrou dostupností moře

Dlouhodobý pronájem dává v Budvě u srovnatelného bytu zpravidla nižší, ale předvídatelnější příjem a obvykle menší nároky na správu. Hodí se pro investory, kteří nechtějí řešit sezónu a jsou smíření s nižším stropem tržby. Nevýhodou je, že v létě nemůžete byt využít sami a nájem je v praxi omezen místními příjmy.

Krátkodobý pronájem v Budvě může přinést nejvyšší letní tržby, ale při plné externí správě obvykle nese největší sezónní riziko a nejvyšší provozní náklady. Tento model funguje u bytů, které host najde rychle, dojde pěšky k pláži a nenarazí na problém s parkováním nebo hlukem. U bytu, který se v konkurenci neprosadí, se vysoké náklady na správu a úklid rychle sejdou s nízkou obsazeností.

Hybridní model láká, protože slibuje to nejlepší z obou světů. Má ale jednu past, kterou vidím v kalkulacích pravidelně. Stejný měsíc nelze současně započítat do příjmu z krátkodobého i dlouhodobého pronájmu. Pokud zimní nájemník bydlí od října do května, nemůžete v modelu zároveň počítat turistické tržby za říjen a květen. A pokud chcete turisty už v květnu, musí zimní smlouva skončit v dubnu, což omezuje okruh nájemníků. Přechodové týdny, kdy byt připravujete, uklízíte a doplňujete vybavení, počítejte jako neobsazené.

Na papíře to vypadá dobře, ale v praxi záleží na tom, kdo hybridní model řídí. Zimní nájemník, který má odejít 30. dubna, se musí najít, prověřit a smluvně zavázat. Bez spolehlivého místního správce se hybridní model často zvrhne v dlouhý prázdný přechod mezi oběma sezónami.

Které části Budvy fungují na pronájem

Budva není jeden trh. Apartmán ve Stari Gradu, byt v Rozinu a novostavba v Bečići mají jiného hosta, jinou konkurenci a jinou cenu vstupu. Nejvyšší cena za noc nemusí znamenat nejvyšší procentní výnos, protože procentní výnos se počítá z kupní ceny, která je u moře nejvyšší. Byt v první linii může mít vyšší absolutní tržbu, ale pokud za metr čtvereční zaplatíte výrazně víc, výnos v procentech může být nižší než u levnějšího bytu v rezidenční části.

Následující srovnání je obecné tržní pozorování a můj odborný pohled z prohlídek, nikoli oficiální hodnocení. Konkrétní byt se může od profilu čtvrti výrazně odchýlit.

LokalitaMoře pěškyCeloroční službyParkování a hlukKonkurence a vstupní cenaProfil hosta
Stari Grad a centrální pobřežíbezprostřednědobré, v zimě slabší v samotném Starém městěparkování velmi obtížné, v létě vysoký hlukvysoká konkurence, nejvyšší vstupní cenakrátkodobí turisté, páry, městská dovolená
Rozinozhruba 10–15 minutdobré, rezidenční čtvrťparkování lépe řešitelné, nižší hlukstřední konkurence, střední cenadlouhodobí nájemníci, hybridní model
Dubovicazhruba 10 minutdobré, blízko obchodů a hlavní silnicezáleží na budově, místy dopravní hlukstřední konkurence, střední cenadlouhodobí nájemníci i turisté
Podkošljunzhruba 15–25 minut podle polohyrostoucí, rezidenční charakterparkování snazší, nová výstavba v okolínižší vstupní cena, hodně nových projektůdlouhodobí nájemníci, rodiny
Bečićikrátce k písečné plážislabší mimo sezonuv létě rušno, probíhá výstavbasilná sezónní konkurence hotelů a apartmánůletní dovolená, rodiny s dětmi
Lokality v Budvě pro investiční apartmán na pronájem

Stari Grad a centrální pobřeží

Stari Grad a pobřeží kolem centra mají nejsilnější turistickou poptávku a nejvyšší letní ceny za noc. Současně zde platíte nejvyšší cenu za metr čtvereční a soupeříte s velkým množstvím nabídek. Ve Starém městě se k tomu přidává historická zástavba, omezená možnost oprav, chybějící parkování a letní hluk. Pro krátkodobý pronájem malého bytu to funguje, pro dlouhodobého nájemníka už méně.

Rozino, Dubovica a Podkošljun

Rezidenční části blíž k hlavní silnici a dál od pláže mají nižší vstupní cenu a celoroční život: obchody, školy, služby. Z vlastních prohlídek mohu říct, že právě zde se dá najít byt, který obstojí v dlouhodobém i hybridním modelu, protože poptávka po bydlení tu nekončí s koncem září. Jde o moje odborné pozorování, ne o statistiku. Podkošljun ale prochází intenzivní výstavbou, takže sledujte, co se bude stavět vedle.

Bečići

Bečići mají dlouhou písečnou pláž a silnou poptávku rodin v létě. Mimo sezonu se ale čtvrť výrazně vyprazdňuje a dlouhodobých nájemníků je méně než v centru Budvy. Bečići jsou tedy typicky krátkodobý trh s vysokou sezónností a velkou konkurencí hotelů.

Jako bývalý stavař se u každé lokality dívám nejdřív na to, co bude za pět let vedle budovy. Výhled na moře, který zítra zakryje nový šestipatrový dům, je v Budvě běžný příběh. Zeptejte se na územní plán a stavební povolení na sousedních pozemcích.

Od hrubého výnosu k čistému: přehled nákladů

Rozdíl mezi marketingovým a skutečným výnosem tvoří náklady. Univerzální procentní srážku, která by platila pro každý apartmán v Budvě, nemá smysl uvádět, protože malé studio s vlastním provozem a velký byt s plnou správou mají úplně jinou nákladovou strukturu. V každém modelu ale musí být tyto položky, a to pro všech dvanáct měsíců:

  • Správa: profesionální správce si u krátkodobého pronájmu obvykle bere procento z tržeb, u ročního nájmu je odměna nižší nebo odpadá.
  • Provize rezervačních platforem: Booking.com, Airbnb a další platformy strhávají provizi z každé rezervace.
  • Úklid a praní prádla: náklad vzniká při každé výměně hostů, nikoli za noc.
  • Energie, voda, internet a televize: u krátkodobého pronájmu je hradí vlastník a internet platíte celý rok, i když je byt v zimě prázdný.
  • Společné náklady domu: měsíční příspěvek na správu budovy, úklid společných prostor, výtah a údržbu.
  • Servis klimatizace a drobné opravy: slaný vzduch a časté střídání hostů z nich dělají pravidelnou položku.
  • Obnova vybavení: matrace, ručníky, povlečení, nádobí a malé spotřebiče se při krátkodobém pronájmu mění dřív než v běžném bydlení.
  • Období bez hostů: neobsazené noci znamenají nulovou tržbu při plných fixních nákladech.
  • Pojištění: pojištění nemovitosti a odpovědnosti vůči hostům.
  • Daně a financování: každoroční daň z nemovitosti patří mezi fixní náklady; daň z příjmu z pronájmu a splátky úvěru snižují až cash flow.

Tuhle věc většina lidí při první prohlídce přehlédne: výši společných nákladů domu a to, co přesně pokrývají. Zeptejte se na poslední vyúčtování, na fond oprav a na to, zda správa domu neplánuje mimořádnou platbu za fasádu nebo výtah. Jedna mimořádná platba může smazat čistý výnos celého roku. Orientační údaje o úrokových sazbách v Černé Hoře zveřejňuje Centrální banka Černé Hory.

Jak se jednotlivé položky promítnou do čísel, jak se počítá daň a prirez a co zbude v krátkodobém a dlouhodobém modelu, rozebíráme v samostatném článku o tom, jaký je čistý výnos z pronájmu v Budvě po daních a nákladech.

Jak spočítat návratnost před koupí

Underwriting je střízlivý propočet, který uděláte dřív, než se zamilujete do výhledu. Postupujte v tomto pořadí a do každého kroku zadávejte konzervativní hodnoty, které jste si ověřili na skutečných srovnatelných bytech.

  1. Celková investice: sečtěte kupní cenu, daň z převodu, notáře, právní kontrolu, případnou provizi a kompletní vybavení bytu.
  2. Prodané noci nebo měsíce: pro krátkodobý pronájem odhadněte obsazenost zvlášť pro hlavní, vedlejší a slabou sezonu. Pro dlouhodobý pronájem počítejte s realistickým počtem obsazených měsíců, ne s dvanácti.
  3. Průměrná cena za noc nebo měsíční nájem: ke každé sezoně přiřaďte vlastní cenu podle skutečně realizovaných, ne nabídkových cen podobných bytů.
  4. Roční tržba: sečtěte tržby ze všech období.
  5. Variabilní provozní náklady: provize, správa a úklid podle počtu pobytů.
  6. Fixní provozní náklady: energie, internet, poplatky domu, pojištění, daň z nemovitosti, opravy a rezerva na obnovu vybavení.
  7. Čistý provozní příjem a čistý výnos: tržba minus všechny provozní náklady, poté vydělit celkovou investicí.
  8. Cash flow: od čistého provozního příjmu odečtěte daň z příjmu a splátky případného úvěru.

Modelový příklad: tři scénáře

Následující čísla jsou výhradně ilustrativní modelový příklad, nikoli tržní příslib ani odhad pro konkrétní nemovitost. Model pracuje s apartmánem 1+1 o velikosti 45 m² za modelovou kupní cenu 160 000 €. Náklady na převod a právní služby jsou v modelu zjednodušeny na 4 % kupní ceny (6 400 €), vybavení na 12 000 €. Celková investice tedy činí 178 400 €. Hlavní sezona má 92 nocí, vedlejší 122 nocí a slabé období 151 nocí. Model předpokládá platformové provize 12 % tržby, správu 20 % tržby, úklid a prádlo 30 € na pobyt při průměrném pobytu čtyři noci a fixní roční provozní náklady 3 190 € (energie a internet 1 200 €, poplatky domu 540 €, pojištění 200 €, daň z nemovitosti 250 €, opravy 500 €, obnova vybavení 500 €).

Pravidlo zaokrouhlení: prodané noci v každé sezoně zaokrouhluji na celé noci a se zaokrouhlenými hodnotami počítám všechny další řádky. Počet pobytů je počet prodaných nocí vydělený čtyřmi a zaokrouhlený nahoru na celý pobyt, protože i zkrácený pobyt znamená celý úklid.

Položka (modelový příklad)KonzervativníZákladníSilnější
Hlavní sezona: obsazenost / cena za noc / prodané noci60 % / 95 € / 5575 % / 105 € / 6985 % / 115 € / 78
Vedlejší sezona: obsazenost / cena za noc / prodané noci30 % / 60 € / 3742 % / 65 € / 5155 % / 70 € / 67
Slabé období: obsazenost / cena za noc / prodané noci5 % / 40 € / 810 % / 45 € / 1515 % / 45 € / 23
Prodané noci za rok100135168
Počet pobytů253442
Roční tržba7 765 €11 235 €14 695 €
Provize a správa (32 % tržby)2 485 €3 595 €4 702 €
Úklid a prádlo (30 € na pobyt)750 €1 020 €1 260 €
Fixní provozní náklady vč. daně z nemovitosti3 190 €3 190 €3 190 €
Čistý provozní příjem (NOI)1 340 €3 430 €5 543 €
Hrubý výnos z kupní ceny4,9 %7,0 %9,2 %
Čistý výnos z celkové investice0,75 %1,92 %3,11 %

Modelový příklad ukazuje, proč je hrubý výnos zavádějící. V základním scénáři modelu vychází hrubý výnos 7,0 %, ale čistý výnos z celkové investice jen 1,92 %. Největší rozdíl tvoří správa a provize, které rostou s tržbou. Investor, který byt spravuje sám a pracuje s levnějšími kanály, by měl výsledek lepší, ale platil by vlastním časem a přítomností v Budvě. Daň z příjmu a případné splátky úvěru v tabulce nejsou, ty snižují až cash flow.

Pro srovnání stejný modelový byt v dlouhodobém pronájmu: 650 € měsíčně za 11 obsazených měsíců dává 7 150 € tržby. Nájemník platí energie a internet, vlastník nese provozní náklady v modelové výši 1 790 € (poplatky domu 540 €, daň z nemovitosti 250 €, pojištění 200 €, opravy 300 €, obnova vybavení 500 €). Čistý provozní příjem činí 5 360 € a čistý výnos 3,0 %. V tomto modelovém příkladu tedy klidný roční nájem dosahuje skoro stejného čistého výsledku jako silný krátkodobý scénář, s výrazně menším rizikem.

Reverse calculation: maximální kupní cena

Nejužitečnější otázka nezní „jaký výnos má tato nabídka“, ale „kolik maximálně mohu za tento byt zaplatit, abych dosáhl požadovaného výnosu“. Maximální celková investice = očekávaný čistý provozní příjem ÷ požadovaný čistý výnos. Od výsledku odečtete vybavení a náklady na převod a dostanete maximální kupní cenu.

Modelový příklad: pokud očekáváte čistý provozní příjem 5 543 € a požadujete čistý výnos 4 %, maximální celková investice je 138 575 €. Po odečtení vybavení 12 000 € a vydělení 1,04 (náklady na převod 4 %) vychází maximální kupní cena zhruba 121 700 €. Pokud stejný byt stojí 160 000 €, čísla požadovaný výnos neunesou a jediné, co je potřeba udělat, je vyjednat cenu, nebo hledat jiný byt. Při konzervativním cíli 3 % a základním příjmu 3 430 € vychází maximální kupní cena přibližně 98 400 €.

Ke každému scénáři si nakonec přidejte rezervu. Pracuji s pravidlem, že investice musí dávat smysl i v konzervativním scénáři, nikoli jen v základním. Silný rok je bonus, ne předpoklad.

Rizika apartmánu na pronájem

Rizika apartmánu v Budvě dělím do čtyř skupin. Tržní a provozní rizika ovlivňují tržby, technická a právní rizika mohou ohrozit samotnou hodnotu nemovitosti.

Tržní rizika

  • Převis konkurenčních apartmánů: v Budvě, Bečići a okolí vzniká velké množství nových bytů, které míří na stejné letní hosty.
  • Cenová válka: při nadbytku nabídky majitelé ve slabších týdnech snižují ceny a tlačí dolů průměrnou cenu za noc v celé čtvrti.
  • Prázdné měsíce: zima a přechodové týdny mohou být delší, než model předpokládá.
  • Změny cestovního ruchu: letecké spojení, kurzy měn, bezpečnostní situace v regionu nebo změny regulace mohou poptávku přesunout jinam.

Provozní rizika

  • Nekvalitní správa: pomalé odpovědi, špatný úklid a slabé recenze snižují obsazenost na celé roky.
  • Poškození vybavení: časté střídání hostů zvyšuje opotřebení podlah, sedaček, matrací a spotřebičů.
  • Stavební hluk: stavba v sousedství během sezóny dokáže zničit hodnocení i obsazenost.
  • Chybějící parkování: host s autem z Česka nebo Srbska byt bez parkovacího místa často vůbec nerezervuje.

Technická rizika očima stavaře

Jako bývalý stavař se dívám nejdřív na vlhkost. Slaný vzduch, silné letní slunce a zimní dešťové fronty jsou pro stavbu na pobřeží náročná kombinace. Při prohlídce si všímejte těchto míst:

Technická kontrola apartmánu v Budvě před koupí
  • Vlhkost a plísně: rohy místností, ostění oken, za skříněmi, v koupelně. Čerstvě vymalovaná stěna v jinak zanedbaném bytě je varovný signál.
  • Hydroizolace terasy: skvrny na stropě bytu pod terasou, popraskané spáry dlažby, chybějící spád a oplechování. Netěsná terasa je u budvanských apartmánů jedna z nejčastějších vad.
  • Fasáda: trhliny, odpadávající omítka, rezavé stopy u balkonových desek, které mohou signalizovat korodující výztuž.
  • Střecha podle typu budovy: u ploché střechy stav izolace a odvodnění, u šikmé střechy krytina, oplechování a průniky. U posledního patra chtějte vidět strop po dešti.
  • Rozvody: stáří elektroinstalace, jistič, kapacita pro klimatizace a bojler, materiál vodovodních trubek a tlak vody v horních patrech v létě.
  • Klimatizace: stáří jednotek, umístění venkovních dílů a odvod kondenzátu. Jednotka na hraně životnosti znamená brzký výdaj.
  • Výtah: existence revizí, servisní smlouva a kdo platí opravy.
  • Parkování a společné části domu: zda je parkovací místo zapsané, stav schodiště, vchodu, garáže a správa domu jako celku.

Tohle se dá opravit levně, tohle už ne: výměna baterií, silikonů, malování, nové spotřebiče nebo servis klimatizace jsou běžné položky v řádu stovek eur. Nová hydroizolace terasy s výměnou dlažby, sanace vlhkého zdiva, oprava fasády s korodující výztuží nebo problém se statikou balkonových desek jsou zásadní vady. Ty se často týkají celého domu, vyžadují souhlas a peníze ostatních vlastníků a mohou trvat celé sezóny.

Z technických prohlídek mám jednoduché pravidlo: byt kupujete jednou, ale dům sdílíte s ostatními navždy. Pokud je správa domu neaktivní a fond oprav prázdný, každá velká vada se bude řešit pomalu a draze.

Právní rizika

Právní rizika souvisejí s vlastnictvím, legalitou objektu a provozem krátkodobého ubytování. Patří sem nezapsaná nebo nelegalizovaná část stavby, zástava na bytě, nejasný stav povolení k užívání (uporabna dozvola) a provoz ubytování bez kategorizace. Chybějící povolení k užívání samo o sobě nemusí znamenat, že byt nelze legálně pronajímat, ale ovlivňuje, na jak dlouho a za jakých podmínek lze kategorizaci získat. Těmto tématům se podrobně věnují dvě následující sekce, protože právě zde se nejčastěji rozhoduje o tom, zda je investice bezpečná.

Katastar a legalita před rezervací

Než podepíšete rezervaci, chtějte výpis z katastru. Rezervační smlouva v Černé Hoře často znamená složení zálohy, kterou při odstoupení můžete ztratit. Proto právní kontrolu dělejte před ní, ne až před kupní smlouvou. Katastr nemovitostí vede státní Uprava za katastar i državnu imovinu a list vlastnictví ukazuje, kdo byt vlastní a jaká břemena na něm váznou.

Postup kontroly, který doporučuji projít s advokátem, vypadá takto:

  1. Aktuální list vlastnictví: výpis z katastru starý maximálně několik dní, nikoli kopie z loňska od prodávajícího.
  2. Vlastník: shoda jména prodávajícího s katastrem, u spoluvlastnictví souhlas všech spoluvlastníků, u firmy oprávnění jednatele.
  3. Zástavy a omezení: hypotéky, exekuce, předkupní práva, spory nebo poznámky o probíhajících řízeních.
  4. Právní status jednotky: zda je byt zapsán jako samostatná jednotka s přesnou výměrou a zda výměra odpovídá skutečnosti.
  5. Podklady k objektu: stavební povolení, povolení k užívání a případné řízení o legalizaci, pokud část stavby vznikla bez povolení. Zjistěte přesně, ve které fázi se budova nachází, ne jen to, zda „papíry jsou“.
  6. Parkování a sklep: zda jsou zapsány jako samostatná jednotka nebo součást bytu, nebo jsou jen ústně slíbené.

Stav dokumentace má přímý dopad na pronájem. Podle oficiálního formuláře obce Budva pro kategorizaci soukromého ubytování (stav k říjnu 2026) se kategorizace vydává na 3 roky, pokud má objekt povolení k užívání, na 2 roky, pokud má stavební povolení a je podána žádost o povolení k užívání, a na 1 rok, pokud je podána žádost o legalizaci. Absence uporabne dozvole tedy automaticky neznamená, že kategorizace není možná, ale znamená kratší platnost, častější obnovu a vyšší riziko. Konkrétní stav vaší budovy musí prověřit advokát a ověřit příslušný orgán.

Legalizace staveb je v Černé Hoře otevřené téma. Řada domů na pobřeží má přistavěné patro, uzavřenou terasu nebo podkroví, které neodpovídá původnímu povolení. Byt v takové části domu se může prodávat levněji, ale nese riziko pro zápis, financování i budoucí prodej. Ne každá nesrovnalost je katastrofa, ale každá musí být vysvětlená a písemně podložená ještě před první platbou.

Pokud procházíte konkrétní nabídku a nejste si jistí technickým stavem, výpisem z katastru nebo legalitou části stavby, je lepší se zeptat dřív, než pošlete zálohu.

Mám konkrétní dotaz ke koupi apartmánu v Budvě, technickému stavu nebo katastru: zeptat se na WhatsAppu

Tato sekce popisuje obecný postup kontroly, nikoli individuální právní poradenství. Konkrétní smlouvu, výpis a dokumentaci k objektu by vždy měl posoudit advokát s praxí v černohorském nemovitostním právu.

Kontrola katastru a dokumentace apartmánu v Budvě

Daně a pravidla pronájmu

Daně a poplatky spojené s apartmánem v Budvě se často míchají dohromady. Pro investiční model je musíte rozdělit: jednorázové náklady při nabytí nemovitosti, každoroční daň z nemovitosti, zdanění příjmu z pronájmu a místní odvody spojené s ubytováním hostů. Všechny údaje v této sekci odpovídají stavu k říjnu 2026 a mohou se změnit.

Kategorie (stav k říjnu 2026)Kdy vznikáCo zahrnujeNa co si dát pozor
Jednorázové náklady při nabytípři koupidaň z převodu nemovitosti nebo DPH u novostavby od developera, notář, advokát, překlady, případná provizesazbu daně z převodu ověřte v aktuálním úplném znění zákona po novelách z roku 2026
Každoroční daň z nemovitostikaždý rokdaň vyměřovaná obcí z tržní hodnoty nemovitostizákonné pásmo 0,25–1,00 % tržní hodnoty, konkrétní výpočet podle rozhodnutí obce Budva
Zdanění příjmu z pronájmuz každoročních příjmůdaň z příjmu z pronájmu nebo paušální režim u soukromého ubytovánízávisí na formě registrace, rezidenci a smlouvě o zamezení dvojího zdanění
Boravišna taksa (pobytová taxa)za každý pobyt hostaodvod, který podle zákona o boravišne takse platí osoba ubytovaná mimo své bydlištěplatí ji host; ubytovatel řeší její výběr, evidenci a odvod podle aktuálních pravidel obce Budva
Turistička taksapodle samostatného právního předpisusamostatná povinnost s jiným právním základem než boravišna taksazda se vztahuje právě na vás a vaši nemovitost, ověřte podle formy registrace u účetního a na obci

Daň z převodu a náklady koupě

U převodní daně buďte opatrní se staršími články. Na internetu se dodnes šíří tvrzení o jedné jednotné sazbě bez ohledu na hodnotu nemovitosti. Zákon o dani z převodu nemovitostí prošel v roce 2026 změnami, proto pro výpočet používejte výhradně aktuální úplné znění zákona a nechte si sazbu potvrdit advokátem nebo daňovým poradcem. U novostavby kupované přímo od developera může místo daně z převodu vzniknout DPH, která bývá obsažena v ceně. Tyto jednorázové náklady patří do celkové investice, ne do ročních provozních nákladů.

Každoroční daň z nemovitosti

Podle oficiálního vládního přehledu se zákonná sazba daně z nemovitosti v Černé Hoře pohybuje obecně mezi 0,25 % a 1,00 % tržní hodnoty nemovitosti (stav k říjnu 2026). Přehled zveřejňuje vláda Černé Hory na svém oficiálním portálu pod názvem Porez na nepokretnosti. Konkrétní sazbu, koeficienty polohy a případná zvýhodnění stanovuje obec, proto Budva zveřejňuje vlastní rozhodnutí. Daň z nemovitosti zahrnujte do fixních ročních provozních nákladů modelu.

Zdanění samotného příjmu z pronájmu, povinnosti ubytovatele a vliv českých daní na konečný výsledek najdete v článku o dani z příjmu z pronájmu a nákladech v Budvě.

Kontrolní seznam před koupí

Kontrolní seznam před koupí apartmánu v Budvě na pronájem spojuje finanční, technický a právní audit. Projděte ho bod po bodu u každé nabídky, kterou vážně zvažujete.

  1. Výpis z katastru: aktuální list vlastnictví, vlastník, zástavy a omezení.
  2. Legální status: přesná fáze dokumentace (povolení k užívání, stavební povolení s podanou žádostí, nebo řízení o legalizaci), soulad bytu s dokumentací a dopad na délku kategorizace.
  3. Technická kontrola: vlhkost, terasy, střecha, fasáda, rozvody, klimatizace a výtah.
  4. Správa domu: výše poplatků, fond oprav, plánované mimořádné platby a aktivita správce.
  5. Reálné srovnatelné nájmy: skutečně realizované ceny a obsazenost podobných bytů, ne nabídkové ceny.
  6. Dvanáctiměsíční sezónní model: samostatně hlavní, vedlejší a slabá sezona.
  7. Kompletní provozní náklady: správa, provize, úklid, energie, internet, pojištění a daň z nemovitosti.
  8. Rezerva na opravy: roční rezerva na klimatizaci, vybavení a nečekané vady.
  9. Pravidla krátkodobého ubytování: kategorizace, evidence hostů, boravišna taksa a případně turistička taksa v Budvě.
  10. Parkování: zapsané místo, nebo realistická alternativa pro hosty s autem.
  11. Hluk: noční provoz, bary, hlavní silnice a plánovaná výstavba v okolí.
  12. Konzervativní scénář slabšího roku: investice musí dávat smysl i při nižší obsazenosti a cenách.
  13. Maximální kupní cena: reverse calculation z cílového čistého výnosu před vyjednáváním o ceně.

Seznam funguje nejlépe, když ho použijete ještě před prohlídkou. Ušetříte si cesty k bytům, které neprojdou už první finanční nebo právní kontrolou. A pokud zatím nemáte jasno, která část Budvy a jaký typ bytu odpovídá vašemu rozpočtu a investičnímu cíli, vyplatí se nejdřív zúžit výběr podle čísel.

Mám představu o rozpočtu, lokalitě a investičním cíli: získat výběr nemovitostí v Černé Hoře

Podle mé zkušenosti je výběr z několika předem prověřených bytů mnohem efektivnější než procházení desítek inzerátů. Čísla z modelu pak porovnáváte na skutečných nabídkách, ne na ilustračních fotkách.

FAQ k pronájmu v Budvě

Jaký výnos může mít apartmán v Budvě?

Jedno spolehlivé procento výnosu pro celou Budvu neexistuje. Výnos apartmánu v Budvě se mění podle kupní ceny, velikosti, mikrolokality a modelu pronájmu. Soukromý analytický web Global Property Guide uváděl v červnu 2026 průměrný hrubý rezidenční výnos pro Černou Horu 4,84 %; nejde o oficiální statistiku. Marketingové odhady krátkodobého pronájmu bývají vyšší. Pro rozhodnutí počítejte čistý výnos za dvanáct měsíců po všech provozních nákladech.

Vyplatí se v Budvě krátkodobý pronájem?

Krátkodobý pronájem v Budvě může v dobré mikrolokalitě přinést vyšší letní tržby než klasický roční nájem, ale vyžaduje aktivní správu a obvykle nese výrazně větší sezónní riziko. Oficiální měsíční data MONSTAT ukazují silnou letní koncentraci turistů a soukromé platformové služby pro rok 2026 vykazují velký rozdíl mezi létem a zimou. Rozhodující proto není srpnová cena za noc, ale čistý výsledek za všech dvanáct měsíců po provizích, úklidu a správě.

Kdy je v Budvě nejsilnější sezóna?

Nejsilnější sezóna pro krátkodobý pronájem v Budvě trvá od června do srpna a vrcholí obvykle v srpnu. Letní koncentraci potvrzují měsíční údaje MONSTAT o příjezdech a přenocováních, soukromé platformové služby pro rok 2026 řadí leden, únor a prosinec mezi nejslabší měsíce. Duben, květen, září a říjen tvoří vedlejší sezonu s nižšími cenami. Letní obsazenost ani letní cenu za noc proto nepřenášejte do celoročního investičního modelu.

Která část Budvy je nejlepší pro apartmán na pronájem?

Nejlepší část Budvy pro apartmán na pronájem neexistuje univerzálně, záleží na typu hosta a strategii. Stari Grad a centrální pobřeží mají silnou turistickou poptávku, ale vysoké kupní ceny a hustou konkurenci. Rozino, Dubovica a Podkošljun mohou podle mých zkušeností z prohlídek nabídnout vyrovnanější poměr vstupní ceny a celoroční poptávky. Bečići jsou výrazně orientované na letní dovolenou. Porovnávejte konkrétní byty, ne názvy čtvrtí.

Jaké náklady nejvíc snižují výnos z apartmánu?

Čistý výnos z apartmánu v Budvě nejvíc snižují správa, provize rezervačních platforem, úklid a praní prádla, energie, společné náklady domu, opravy klimatizace a obnova vybavení. Velký vliv mají také měsíce bez hostů, pojištění a daň z nemovitosti. Daň z příjmu a splátky úvěru pak snižují cash flow. Hrubý výnos proto vždy doplňte modelem čistého výnosu, který vychází ze skutečných ročních nákladů, nikoli z paušálního odhadu.

Co zkontrolovat před koupí apartmánu v Budvě?

Před koupí apartmánu v Budvě zkontrolujte aktuální výpis z katastru, vlastníka, zástavy a jiná omezení, právní status jednotky a přesnou fázi dokumentace k budově. Technicky prověřte vlhkost, terasy, střechu, rozvody, klimatizaci, výtah, parkování a správu domu. U investičního bytu ověřte reálné srovnatelné nájmy za celý rok a pravidla kategorizace krátkodobého ubytování v Budvě.

Závěr

Apartmán v Budvě na pronájem není automaticky dobrá ani špatná investice. O výsledku rozhoduje kupní cena, mikrolokalita, technický stav, zvolený model pronájmu a poctivý dvanáctiměsíční propočet čistého výnosu. Hrubý výnos z letní ceny za noc je jen první síto. Data soukromých služeb AirDNA, Airbtics a AirROI se liší tak výrazně, že žádné z nich nelze brát jako celý trh, a oficiální statistika MONSTAT měří něco jiného než platformy krátkodobého pronájmu.

Z mých prohlídek v Budvě i jinde na pobřeží vychází jedna zkušenost stále znovu: dobrý investiční byt poznáte podle toho, že dává smysl i v konzervativním scénáři, má čistý katastr, jasný právní status a dům bez velkých skrytých vad. Spočítejte si maximální kupní cenu z požadovaného čistého výnosu a teprve potom vyjednávejte. Pokud čísla nevycházejí ani po zahrnutí všech nákladů a slabé zimy, je lepší jít dál než si výnos dopočítat optimismem.

Upozornění: Tento článek má výhradně informační charakter a nenahrazuje individuální investiční, daňové ani právní poradenství. Modelové výpočty jsou ilustrativní a nepředstavují příslib budoucího výnosu. Údaje soukromých analytických a platformových služeb nejsou oficiální statistikou. Právní a daňové údaje odpovídají stavu k říjnu 2026 a mohou se změnit. Před koupí nemovitosti a zahájením pronájmu se poraďte s advokátem, daňovým poradcem a účetním, kteří posoudí vaši konkrétní situaci.

V tomto článku

O autorovi.

Jsem Oleg Ivanovský, realitní expert v Černé Hoře.

Mám osm let zkušeností s nemovitostmi, prodal jsem více než 70 nemovitostí a poskytl více než 220 konzultací. Na tomto webu sdílím praktické poznatky z práce s koupí nemovitostí v Černé Hoře.

Více o mně
Oleg Ivanovský · nemovitosti a život v Černé Hoře